Okulary korekcyjne

Mimo tego, że soczewki kontaktowe już na dobre rozgościły się na naszym rynku, okulary korekcyjne cieszą się wciąż niegasnącą popularnością. Po pierwsze, wybierając soczewki lub okulary, trzeba zaznaczyć, że soczewki nie są dla wszystkich – jeśli cierpimy na zespół suchego oka, dokuczają nam sezonowe alergie, chorujemy na cukrzycę, to z marzeniem o soczewkach możemy się pożegnać właściwie od razu. Szkieł kontaktowych nie należy także używać w okresie przeziębienia lub podczas przyjmowania kropli i maści okulistycznych.

Okulary korekcyjne nie mają natomiast takich ograniczeń. Oprócz tego, że podczas noszenia korygują wadę wzroku, to w duecie z pięknymi oprawkami mogą stanowić świetny dodatek do naszego outfitu. Okulary korekcyjne zawsze powinien wybierać dla nas optyk po wcześniejszym zbadaniu wzroku. Również optyk pomoże nam wybrać kształt oprawek dopasowując go do kształtu naszej twarzy – w takich okularach będziemy czuć się świetnie w każdej sytuacji.

Okulary przeciwsłoneczne

Dobre okulary przeciwsłoneczne to absolutny must have nie tylko latem! Również jesienią i wiosną, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem i odblaski rażą nas w oczy, warto stosować okulary przeciwsłoneczne. Jaką parę wybrać? Koniecznie z filtrem! Zapomnijmy o okularach sprzedawanych przez przydrożnych sprzedawców i swoje kroki od razu skierujmy do profesjonalnego salonu optycznego. Dobre okulary przeciwsłoneczne koniecznie muszą posiadać filtr UV i to najlepiej filtr UV400 – w takich okularach możemy spokojnie wybrać się na egzotyczne wakacje.

Okulary dla sportowców

Osoby, które aktywnie uprawiają sport – szczególnie dyscypliny kontaktowe, jakimi są np. piłka nożna, siatkówka, koszykówka – powinny zaopatrzyć się w specjalistyczne okulary dla sportowców. Cechują się one większą elastycznością i zdecydowanie większą odpornością niż tradycyjne okulary. Są odporne na uderzenia i wstrząsy, więc nie ma ryzyka, że ulegną zniszczeniu podczas treningu. Ich ogromną zaletą jest elastyczny pasek zakładany za głowę, który gwarantuje stabilność w każdej pozycji – nie musimy martwić się o to, że podczas biegania okulary spadną i się potłuką. Takie oprawy projektowane są specjalnie z myślą o sportowcach – ergonomiczny kształt, wzmocnienia boczne i na nosie, wzmocnione szkła, lekki materiał – są wręcz nieporównywalne do zwykłych okularów korekcyjnych.

Ile par okularów warto mieć?

Zdania są podzielone. Jedni uważają, że jedna ulubiona para w zupełności wystarczy, inni nie wyobrażają sobie poprzestać na jednych kolorowych oprawkach. Jeśli zatem zależy nam na indywidualnym i wyjątkowym wyglądzie, możemy z powodzeniem traktować okulary jako element garderoby i zmieniać je w zależności od okazji – oprawki „kocie oczy”, okulary szylkretowe, modne aviatory – inna para na każdy dzień. Można też przyjąć inną systematykę i skompletować swoją okularową kolekcję według potrzeb – okulary korekcyjne na co dzień – jeśli mamy wadę wzroku, okulary zerówki z powłoką Blue control do pracy przy komputerze, okulary przeciwsłoneczne na plażę, z polaryzacją do jazdy samochodem i sportowe na trening. Możliwości są wprost nieograniczone – my dopiero zaczynamy przygodę z okularami – a wy ile par macie w swojej kolekcji?

Artykuł powstał we współpracy z Martą Łaczkowską, na co dzień współtworzącą
bloga wOkularach.pl Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać modne okulary i zadbać o zdrowy wzrok.