Szkła kontaktowe to osiągniecie zdecydowanie podnoszące komfort życia każdego człowieka z wadą wzroku. Można w nich robić na prawdę wiele rzeczy ale istnieją również sytuacje, bądź czynności, których robić nie powinniśmy lub są nawet kategorycznie zabronione. Na niektórych z nich skupimy się w tym artykule.
Kluczową sprawą jest higiena. Choć soczewki kontaktowe są znacznie mniejsze od okularów, to wymagają znacznie więcej profilaktyki, regularnych czynności czyszczących i odpowiedzialnego użytkowania. Niedbalstwo, niesystematyczność i zaniedbanie higieny soczewek, to poważna sprawa. Konsekwencje mogą doprowadzić do różnego rodzaju problemów, podrażnień, zapaleń na powierzchni oka, a nawet do utraty widzenia!
Jednakże nie jest to takie straszne, jeśli ZAWSZE będziemy wystrzegać się następujących sytuacji:
1. Zakładanie, zdejmowanie lub dotykanie soczewek brudnymi rękoma
Wykonując jakiekolwiek czynności związane z naszymi soczewkami – nasze ręce ZAWSZE należy starannie umyć i osuszyć. Warto również zadbać aby otoczenie nie narażało soczewek na przypadkowy kontakt z zabrudzeniami i bakteriami. Nasze dłonie powinniśmy umyć nawet jeśli nam wydają się czyste lub już je umyliśmy, a w międzyczasie zdążyliśmy dotknąć czegokolwiek innego np.: sprawdzić wiadomość na telefonie, poprawić włosy itd.
2. NIE osuszanie pojemnika na soczewki po jego umyciu
Bakterie lubią się namnażać w wilgoci, a więc istotne jest, aby nie miały takiej możliwości w pojemniku, który ma służyć bezpiecznemu przechowywaniu soczewek. Po każdorazowym umyciu pojemnika, bezwzględnie należy go dobrze osuszyć. Płyn w pojemniczku powinien znajdować się tylko wtedy, kiedy znajdują się w nim soczewki i zawsze musi być świeży.
3. Narażenie soczewek na kontakt z wodą
Soczewki kontaktowe NIE LUBIĄ WODY! Żadnej. Tej na basenie, z kranu, pod prysznicem czy z morza na wakacjach.
W wodzie znajdują się mikroorganizmy, które sieją spustoszenie w kontakcie z soczewkami. Dlatego jeśli woda dostanie się do naszego oka, powinniśmy czym prędzej zdjąć soczewki, zdezynfekować i przepłukać w płynie do pielęgnacji.
4. Nieregularne oczyszczanie soczewek
CODZIENNIE konieczna jest prawidłowa pielęgnacja, dezynfekcja i przechowywanie soczewek. Nie muszą tego robić tylko osoby korzystające z soczewek jednodniowych. Od tego zależy zdrowie powierzchni oka oraz tolerancja na soczewki kontaktowe. Jeśli nie mamy pewności jak prawidłowo pielęgnować soczewki, poprośmy o zademonstrowanie całego procesu i odpowiednie instrukcje naszego optometrystę z salonów Optyk Alfa.
5. Noszenie soczewek dłużej niż to przewidział producent
Producenci soczewek kontaktowych wyznaczają termin ich ważności oraz możliwy czas ich użytkowania, zgodnie z wynikami setek przeprowadzonych badań… Tak, aby zapewnić jak najbezpieczniejszy produkt i komfort noszenia.
Podejście do tematu w kategorii – już nosiłem soczewki dłużej niż to przewidziane i nic się nie stało, jest trochę jak gra na loterii. Na loterii z powikłaniami. To tak jak byśmy nie przestrzegali zaleceń producenta w kwestii zmiany opon w samochodzie i jeździli na nich dłużej niż jest to bezpieczne. Niektórym może się to udawać przez dłuższy czas, a u innych doprowadzi do katastrofy znacznie szybciej.
Pamiętajmy, że nasz wzrok to zmysł, którego najczęściej używamy, dlatego nie warto na nim oszczędzać lub testować niesprawdzone teorie.
6. Spanie w soczewkach kontaktowych
Odpowiedź jest krótka i zwięzła jak w temacie wody. NIE ŚPIMY W SOCZEWKACH. Nawet jeśli mamy soczewki 30 dniowe albo z napisem „night”, dobrze byłoby abyśmy ściągali soczewki przed snem. To jest najzdrowsze rozwiązanie dla naszych oczu. Wyjątkiem są tylko soczewki ortokeratologiczne, lub zastosowane jako opatrunek, lub specjalista wyraźnie zalecił, aby nie zdejmować ich do spania.
7. Użytkowanie soczewek mimo stanów zapalnych lub podrażnień oka
Kiedy tylko czujemy, że oczy są podrażnione zdejmujemy soczewki i konsultujemy się ze specjalistą oraz nie nosimy soczewek w trakcie występowania podrażnienia oraz ewentualnego leczenia. Dlatego każdy użytkownik soczewek powinien zaopatrzyć się w zapasową parę okularów.
8. Nieoczyszczanie pojemnika na soczewki
Powinniśmy to robić CODZIENNIE, ale często użytkownicy soczewek kontaktowych nie pamiętają lub nie wiedzą, że sam pojemnik, w którym przechowuje się soczewki kontaktowe, też powinien być regularnie czyszczony i dezynfekowany. W przeciwnym razie nie pomoże nawet nalewanie do niego świeżego płynu, ponieważ będzie on od razu zanieczyszczony przez tak zwany biofilm, który wytwarza się na ściankach pojemnika. Pojemnik, w którym przechowujemy soczewki kontaktowe powinien być również regularnie wymieniany na nowy. Często jest on dołączany przy kupnie nowego płynu do pielęgnacji soczewek.
9. Używanie starego płynu do soczewek kontaktowych
Niewłaściwe użytkowanie płynu do soczewek może nieść wiele poważnych konsekwencji dla zdrowia oczu. Wielofunkcyjny płyn do soczewek kontaktowych jest świetnym środkiem do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek, dopóki nie zaniedbamy jego regularnej wymiany w pojemniku, w którym te soczewki przechowujemy lub dopóki nie będziemy do niego podchodzili na zasadzie – używam dopóki się nie skończy. Absolutnie nie wolno tak postępować.
10. Korzystanie z sauny w soczewkach
Jak wiadomo, sauna to relaksujące miejsce, gdzie panuje wysoka temperatura. Choć dla nas może to być odprężające – zupełnie odwrotnie ma się sytuacja z soczewkami. W niektórych saunach regulamin określa, czy istnieją przeciwwskazania do korzystania ze szkieł kontaktowych. Gorąco panujące w każdej saunie może powodować nadmierne wysuszanie soczewek. A tym samym powodować podrażnienia oczu, swędzenie i dyskomfort przy mruganiu. Przesuszona w saunie soczewka może zbyt mocno przykleić się do powierzchni oka, a w efekcie – pojawi się problem z jej ściągnięciem. Dodatkowym czynnikiem są też gwałtowne zmiany temperatur panujących w saunie i poza nią oraz wysoka wilgotność powietrza.
Bibliografia:
pssk.com.pl; dbajowzrok.pl