CO ZROBIĆ GDY BOLI?

DOMOWA APTECZKA

Zestaw do płukania oczu, kosztuje kilka złotych i można go kupić w aptece. W skład zestawu wchodzi kieliszek oraz ampułki z roztworem chlorku sodu i wody oczyszczonej. Droższa opcja to duży pojemnik z roztworem i z końcówką ułatwiającą przepłukanie oka

ZESTAW PODRĘCZNY

Warto mimo wszystko nosić jedną ampułkę soli fizjologicznej przy sobie. Kosztuje kilkanaście groszy i nie zajmuje wiele miejsca. Jeśli używamy nawilżających kropli do oczu, również nam mogą pomóc przepłukać oko. Ponadto przydatny może być czysty gazik lub chusteczka.

WIZYTA U LEKARZA

Jeśli ani płukanie, ani próby usunięcia (za pomocą gazika, czy czystej chusteczki) tego, co dostało się do oka nie pomagają, należy mimo wszystko udać się do lekarza. Ponieważ, samodzielnie próbując poradzić sobie z problemem, możemy bardzo podrażnić oczy lub nieumyślnie uszkodzić nabłonek rogówki.

Jeśli ciało obce wbije się w rogówkę

Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, należy niezwłocznie udać się na dyżur okulistyczny i nie próbować samodzielnie wyciągać fragmentów z oka. To bardzo ważne, ponieważ urazy rogówki mogą prowadzić do wystąpienia blizn i zmniejszenia jej przezierności, a w konsekwencji do pogorszenia jakości widzenia.

Follow us on social media