Terapia widzenia – niezbędna wizyta u specjalisty!
Niczego w tym artykule nie należy interpretować jako porady lekarskiej, nie ma on także na celu zastąpienia zaleceń lekarskich. W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt ze specjalistą.
Nie zawsze przyczyną problemów wzrokowych jest sama wada wzroku. Czasem nawet takie problemy mogą występować, gdy pacjent nie ma wady wzroku, a jego oczy są zdrowe. Wiele trudności z widzeniem wynika z zaburzeń funkcjonalnych układu wzrokowego. Są to zaburzenia sprawności każdego z oczu (np. ruchów oczu czy akomodacji) oraz zaburzenia współpracy oczu (np. tworzenia wspólnego obrazu z wrażeń odbieranych przez każde z oczu czy interpretowanie tego obrazu przez mózg). Gdy badanie widzenia obuocznego pokaże, że problemy wzrokowe pacjenta biorą się z zaburzeń funkcjonalnych, nasz specjalista (ortoptysta) zaproponuje pacjentowi terapię widzenia.
Nie ma ustalonej granicy wieku, do którego można rozpocząć terapię. Wprawdzie im młodszy pacjent, tym łatwiej można osiągnąć efekty. Jednak nawet w zaawansowanym wieku można za pomocą ćwiczeń pozbyć się wielu nieprzyjemnych objawów spowodowanych zaburzeniami widzenia obuocznego, a kluczową sprawą w terapii jest zaangażowanie.
Do czego służy terapia?
Terapia widzenia to aktywny trening całego procesu widzenia. Zaczynamy od podstawowych funkcji widzenia takich jak orientacja czy ruchy oczu. Potem przechodzimy do coraz bardziej zaawansowanych – widzenie obuoczne i akomodacja. Kończymy na funkcjach poznawczych, percepcyjnych i kognitywnych widzenia.
Dzisiejszy świat nastawiony jest na dobre widzenie. Precyzyjne i bezproblemowe wykorzystanie naszych oczu sprzyja efektywności naszej pracy. Terapia widzenia pomaga rozwijać możliwości wzrokowe każdego człowieka. Sprawia, że widzimy lepiej, postrzegamy szybciej, czytamy bez zmęczenia, stabilnie utrzymujemy ostrość i zyskujemy nie tylko czas, ale również komfort!
Terapia widzenia dobrana do indywidualnych potrzeb
W Salonach Optyk Alfa mogą Państwo umówić się na indywidualne badanie, które pozwoli dobrać odpowiedni plan terapii widzenia. Otrzymają Państwo niezbędne pomoce i wskazówki do treningu.
Poza konsultacjami z ortoptystką, istotną rolę w postępach odgrywa kontynuowanie ćwiczeń samemu na co dzień.
Jak ćwiczyć akomodację w domu?
Stajemy w oknie i spoglądamy na najdalszy możliwy, widoczny tekst – reklamę, numer bloku, nazwę ulicy, rejestrację samochodu. Nie spinamy się, patrzymy swobodnie. Następnie przerzucamy wzrok na trzymaną w rękach książkę / gazetę (odległość około 40 cm). Wyostrzamy widziany tekst. Utrzymujemy ostrość około 20 sekund i ponownie patrzymy na dal. Wyostrzamy obraz i patrzymy 20 sekund. Przerzucamy wzrok na bliż, itd.
Patrzymy w ten sposób po 3 minuty na każde oko osobno. Wykonując powyższe ćwiczenie bardzo szybko da się zauważyć zmęczenie akomodacji. Z każdym cyklem wyostrzenie obrazu jest wolniejsze.
Do takiego treningu można zastosować karty Harta lub samodzielnie wydrukować litery i przywiesić na lodówkę lub ścianę. Trening utrudniamy stosując flippery akomodacyjne, zmieniając odległość widzianych obiektów i ich wielkość.
Śledzenie tekstu
Ćwiczymy jednoocznie. Czytamy książkę w naturalny sposób i stopniowo przysuwamy ją do siebie, aż zauważymy rozmazanie tekstu. Następnie odsuwamy ją od siebie, aż wyprostujemy rękę. W tym momencie możemy przerzucić wzrok na dal – by rozluźnić akomodację. Następnie ponownie spoglądamy na książkę, wyostrzamy tekst i czytając przybliżamy ją, aż do rozmazania liter. Ćwiczymy każde oko oddzielnie (po 3 minuty) .
PRACA NAD OGNISKOWĄ
- Zakres pola widzenia: jedno oko przysłonięte ręką. Okiem nieprzysłoniętym patrzymy po łuku z prawej na lewą i z lewej na prawą za wolno przesuwającą się, wyciągniętą i zgiętą dłoniowo ręką — po 10 razy na każde oko.
- Widzenie trzech palców: palec wskazujący prawej ręki umieścić na wysokości nosa na wyciągniętej ręce. Na tej samej wysokości umieścić palec wskazujący lewej ręki. Zbliżać go i oddalać od nosa aż do zobaczenia trzech palców. W tej pozycji utrzymać licząc do 10.
RELAX DLA OCZU
Patrzeć w ciemność — wygodna pozycja, łokcie oparte, dłonie złożone w „budkę” przysłaniają oczy nie dotykając ich. Musi być zupełnie ciemno. Ćwiczenie wykonywać jak długo można.
Czy treningiem wzroku mogę „wyleczyć” nieostre widzenie?
Szereg ćwiczeń oczu zachwala się jako naturalną metodę poprawy wzroku i walki z krótkowzrocznością. Metoda Batesa zaleca przykrywanie oczu (tzw. palming), poruszanie gałkami ocznymi i techniki polegające na wizualizacji, a wszystko to ma na celu nadać gałce ocznej odpowiedni kształt i poprawić wzrok. Yan Bao Jian Cao w celu odprężenia oczu i łagodzenia objawów ocznych zaleca masaż i akupresurę.
Jednak żadne z tych ćwiczeń nie przyniosło potwierdzonych rezultatów wykraczających poza anegdoty i efekt placebo. Choć terapia wzroku stosowana w przypadku nieprawidłowego ustawienia oczu, trudności ze śledzeniem przedmiotów oraz przeciążenia oczu to poważna dziedzina optometrii, nie istnieją żadne solidne dowody na to, że ćwiczenia oczu mają wpływ na ostrość widzenia.
Nie możemy sami sobie poprawić wzroku bez profesjonalnej pomocy i nie istnieje żadna szybka i łatwa metoda, która by to umożliwiała. Jednak stosując odpowiednią dietę i dobrze się odżywiając, możesz w naturalny sposób sam pomóc swojemu wzrokowi. Jak zawsze, zasięgnij porady specjalisty.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia to podstawa sukcesu – postaw na dobry salon optyczny!
Napisz do nas lub zostaw w wiadomości numer telefonu, a z pewnością odezwiemy się aby ustalić dogodny termin wizyty lub odpowiedzieć na pytania.