W jaki sposób brak snu wpływa na nasze oczy?
Rozmaite przyczyny wpływają na nas i nasz sen. Często śpimy za mało – średnio około 6 godzin dziennie (badania przeprowadzone przez Centers for Disease). Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, jakie ma to rezultaty dla naszych oczu.
W czasie snu wzrok nie tylko odpoczywa (podobnie jak nasze ciało), lecz także regeneruje się. Aby regeneracja była możliwa, niezbędne jest minimum 5 godzin snu, choć oczywiście wszystko jest zależne od konkretnego organizmu. Jeśli oczy niedostatecznie zregenerują się podczas snu, możliwe są skutki uboczne, np. obrzęk nerwu wzrokowego czy suchość oczu.
Szybkie ruchy gałek ocznych podczas snu.
W czasie snu, gdy mięśnie ciała są całkowicie rozluźnione, gałki oczne poruszają się pod powiekami. Ich najszybsze ruchy, zwane REM (Rapid Eye Movement) mają miejsce w czasie, kiedy śpimy. Dlaczego oczy tak szybko poruszają się w trakcie snu? Dokładna odpowiedź na to pytanie nie jest znana. Jedną z popularnych teorii badawczych na ten temat jest informacja, że oczy… podążają za obrazami widzianymi podczas śnienia.
Czego NIE robić przed snem?
Unikaj urządzeń emitujących jasne światło w zaciemnionych pomieszczeniach np. smartfon
Większość osób zdaje sobie sprawę, że trudniej jest zasnąć od razu po odłożeniu telefonu czy tabletu. Jest tak ze względu na blokowanie wytwarzania się melatoniny odpowiedzialnej za prawidłowy sen. Niestety nie wszyscy zwracają uwagę na jasność ekranów (która również ma negatywny wpływ na wzrok), kiedy już muszą korzystać z takowych urządzeń w nocy. Warto włączyć tzw. „tryb nocny” aby choć częściowo ulżyć naszym oczom.
NIE śpij w soczewkach kontaktowych
To już opisywaliśmy już na naszym BLOGU w artykule o soczewkach kontaktowych. Aby go przeczytać kliknij przycisk poniżej.
Kliknij tutaj