Promienie ultrafioletowe podzielono ze względu na długość fali i skalę zagrożeń na:

Kilka słów o okularach 'bazarowych za kilka zł’

Okulary „przeciwsłoneczne” bez filtra UVA i UVB mogą wyrządzić więcej szkód niż nie noszenie okularów w ogóle. Tak się dzieje dlatego, że ciemne okulary „oszukują” źrenicę, która rozszerza się pozwalając wejść większej ilości promieni UV, które uszkadzają siatkówkę i soczewkę oka.

Znany nam wszystkim znak
– CE – Conformité Européenne – zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej

Mniej znany ale jeszcze powszechniejszy – CE – to ten, który oznacza „China Export”.

 

(W Salonach Optycznych Alfa znajdziesz okulary spełniające Europejskie i międzynarodowe normy)

Polaryzacja

Polaryzacja nie chroni przed UV, ale stosuje się ją często w okularach przeciwsłonecznych ze względu na to, że może poprawić komfort widzenia w barwionych soczewkach. Niweluje ona rażące odbicia od różnych powierzchni. Polecana jest zwłaszcza nad wodę albo na plażę.

Powłoka lustrzana (mirror)

Jak sama nazwa wskazuje jest to powłoka. Łączy się ją z barwieniem i dzięki temu uzyskuje końcowy odcień lustra. Ważne jest aby kupować je wyłącznie z autoryzowanych źródeł, najlepiej w salonie optycznym lub bezpośrednio u producenta, który zagwarantuje nam, że spełniają wszelkie normy.

Soczewki kontaktowe z ochroną UV

To pewne rozwiązanie, kiedy soczewka kontaktowa zawiera filtr UV, bo oczywiście blokuje ona szkodliwe promieniowanie i nie pozwala na to, aby dostało się ono do rogówki i wewnętrznych struktur oka.

Soczewki fotochromowe

Popularnie zwane „fotochromy” są „światłoczułe” – zabarwią się, kiedy wyjdziemy w nich na powietrze. Intensywność zabarwienia będzie zależała od natężenia światła danego dnia. Przy słabym nasłonecznieniu okulary nie będą tak ciemne, jak przy silnym słońcu w samo południe. Takie okulary – fotochromy – również można zrobić z korekcją wady wzroku.

Niezależnie od zastosowanej formy ochrony przed UV pamiętajmy aby nigdy nie patrzeć bezpośrednio na słońce. Do patrzenia na słońce, czy np. zaćmienie słońca niezbędne są znacznie ciemniejsze soczewki z wieloma atestami, które dadzą pewność, że nasza siatkówka na dnie oka nie zostanie uszkodzona.

Patrzenie na słońce w soczewce okularowej może skupić światło jak lupa na naszej soczewce wewnątrzgałkowej. Chyba każdy widział co potrafi lupa + słońce…

 

Jeśli nadal masz wątpliwości jaką ochronę wzroku wybrać dla siebie albo chcesz poznać dodatkowe możliwości, nie wymienione w artykule – zapraszamy do salonów Optyk Alfa w Mińsku Mazowieckim przy ul. Traugutta 32 oraz Stary Rynek 5.