Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów, która może zapewnić pełen komfort. Aby jednak właściwie spełniały swoją funkcję, a przede wszystkim były bezpieczne dla oczu, ważne jest przestrzeganie zasad higieny, które wiążą się m.in. z odpowiednim przechowywaniem. Dowiedz się, jak prawidłowo przechowywać soczewki kontaktowe.

Czyszczenie i dezynfekcja soczewek kontaktowych

Jeśli chodzi o czyszczenie i dezynfekcję soczewek kontaktowych, właściwa higiena jest kluczowa. Przed umieszczeniem soczewki kontaktowej w oku, należy ją dokładnie oczyścić i zdezynfekować. Można to zrobić za pomocą płynu do soczewek kontaktowych przeznaczonego specjalnie do ich czyszczenia i dezynfekcji. Roztwór powinien być stosowany zgodnie z instrukcją producenta. Generalnie proces czyszczenia polega na przetarciu soczewek roztworem, a następnie opłukaniu ich przed włożeniem do oka. Ważne jest również, aby regularnie wymieniać pojemnik na soczewki kontaktowe, ponieważ z czasem mogą się w nim gromadzić bakterie.

Przechowywanie soczewek kontaktowych w odpowiednim roztworze

Aby soczewki kontaktowe pozostały czyste i wolne od bakterii, powinny być przechowywane w specjalnym płynie do przechowywania soczewek kontaktowych. Płyn ten ma za zadanie utrzymywać soczewki w stanie wilgotnym i zapobiegać ich wysychaniu. Na ogół zawierają wodę oraz liczne składniki bakteriobójcze, oraz rozpuszczające zanieczyszczenia. Pomaga również chronić przed infekcjami zabijając wszelkie bakterie, które mogą być obecne na soczewkach. Roztwór powinien być zmieniany codziennie. Dodatkowo należy upewnić się, że pojemnik na soczewki kontaktowe jest zawsze czysty i suchy. Aby płyny pielęgnacyjne do soczewek działały właściwie i były bezpieczne, warto zaopatrywać się w nie w sprawdzonych miejscach, będzie to bowiem gwarancja wysokiej jakości.