Soczewki kontaktowe to popularny i wygodny sposób na korekcję wzroku i poprawę wyglądu. Występują one w wielu różnych rodzajach. Jednym ze sposobów klasyfikacji soczewek kontaktowych jest okres ich noszenia. Dowiedz się, jak się ze względu na niego dzielą.

Czas użytkowania soczewek kontaktowych

Podstawowym rodzajem soczewek kontaktowych są soczewki miękkie, które dają duże możliwości personalizacji. Ze względu na czas użytkowania dzielą się one na soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne.

  • Soczewki jednodniowe – przeznaczone do jednorazowej aplikacji.
  • Soczewki dwutygodniowesoczewki kontaktowe dwutygodniowe przeznaczone do stosowania przez okres dwóch tygodni.
  • Soczewki miesięczne – nie mogą być używane dłużej niż miesiąc.

Właściwa pielęgnacja i czyszczenie soczewek kontaktowych

Właściwa pielęgnacja i czyszczenie soczewek kontaktowych są niezbędne dla utrzymania zdrowego wzroku i zapobiegania infekcjom oczu lub innym powikłaniom. Przed użyciem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Istotne jest również, aby podczas czyszczenia soczewek używać tylko zatwierdzonych płynów czyszczących. Po wyczyszczeniu ważne jest, aby przechowywać je w czystym pudełku wypełnionym świeżym roztworem, aż do momentu, gdy znowu będzie się ich używać.

Pielęgnacja dotyczy soczewek dwutygodniowych i miesięcznych, ponieważ soczewki jednodniowe nie wymagają takich czynności. Z tego powodu są cenione przez wiele osób za komfort użytkowania. Zapewniają bezpieczeństwo, sterylność oraz wygodę, ponieważ nie wymagają czyszczenia. Z drugiej strony soczewki jednodniowe są jednak zazwyczaj droższe niż dwutygodniowe czy miesięczne, ponieważ muszą być częściej wymieniane. Co więcej, soczewki o dłuższym czasie noszenia zapewniają lepszy komfort, ponieważ z czasem lepiej dopasowują się do oczu. Wybór należy zatem dostosować do swoich preferencji.