Użytkowanie soczewek kontaktowych jest komfortowe, a co najważniejsze w pełni bezpieczne. Aby jednak nie stwarzały one ryzyka podrażnień oczu, najważniejszą kwestią jest właściwa dbałość o higienę. W tym celu każdy użytkownik musi zaopatrzyć się w specjalny płyn. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie płyny polecane są do soczewek kontaktowych.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe będące alternatywą dla okularów mają szerokie grono zwolenników wśród osób, które cenią sobie komfort i brak wpływu na wygląd. Warto jednak pamiętać o tym, że mają one bezpośredni kontakt z okiem, w związku z czym konieczna jest szczególna dbałość o higienę. Trzeba unikać wszelkich sytuacji, które mogłyby spowodować, dostanie się do oka zanieczyszczeń. Z tego powodu soczewki kontaktowe wymagają regularnych czynności pielęgnacyjnych, na które składa się przede wszystkim przechowywanie w przeznaczonym do tego pojemniku wypełnionym specjalnym płynem. O pielęgnację, dezynfekcję i przechowywanie należy dbać codziennie. Pojemnik, w którym przechowuje się soczewki kontaktowe, powinien być czyszczony i dezynfekowany. Nie wystarczy jedynie nalewanie świeżego płynu. Trzeba również regularnie go wymieniać.

Jak działa płyn do soczewek?

Płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych, dezynfekuje i oczyszcza soczewki, eliminując wszystkie bakterie, grzyby, które mogą znajdować się na ich powierzchni. Idealnie usuwa nagromadzone osady białkowe oraz inne zanieczyszczenia wynikające z użytkowania soczewek. Dodatkowo chroni oczy przed bakteriami i drobnoustrojami. Oprócz tego w zależności od rodzaju może mieć także szereg innych właściwości. Do najważniejszych z nich należy głębokie nawilżenie soczewek oraz zwiększenie ich elastyczności, dzięki czemu ich aplikacja i noszenie stają się bardzo wygodne i komfortowe. Aby jednak mieć gwarancję najwyższej efektywności działania, warto wybierać płyny do sprawdzonych producentów.