Amerykańska Akademia Pediatrii
W październiku 2016 roku opracowała nowe wytyczne, dotyczące czasu, jakie dziecko mogłoby spędzać z urządzeniem elektronicznym w stosunku do wieku.
do 18 miesiąca życia
nie powinno się umożliwiać dziecku dostępu do elektroniki
od 18 do 24 miesiąca życia
jeśli uważamy, że jest taka absolutna konieczność, tylko i wyłącznie programy o wysokiej jakości zarówno treści merytorycznych jak i jakości obrazu i najlepiej oglądamy z dziećmi, tłumacząc ewentualnie dany materiał
od 2 do 5 roku życia
godzina dziennie z kontrolą treści i tłumaczeniem ich dziecku
WHO z 24 kwietnia 2019
W październiku 2016 roku opracowała nowe wytyczne, dotyczące czasu, jakie dziecko mogłoby spędzać z urządzeniem elektronicznym w stosunku do wieku.
do 2 roku życia – bez dostępu do ekranów urządzeń elektronicznych
0-3 miesiąc życia – 14-17 godzin snu dobrej jakości / 4-11miesiąc życia – 12-16 godzin – włączając drzemki; pomiędzy 1 a 2 rokiem życia 11-14 godzin snu
do 4 – 5 roku życia
dostęp do ekranów elektronicznych MAKSYMALNIE godzina dziennie, a im mniej tym lepiej; 10-13 godzin snu dobrej jakości.
Zasada 20/20/20
Czyli co 20 minut, patrzymy na 20 sekund, na odległość minimum 20 stóp (około 6 metrów). Jeśli pozwalamy dziecku, a później nastolatkowi na korzystanie z urządzeń elektronicznych, to przestrzegajmy chociaż regularnych przerw od pracy wzrokowej.
Mruganie
Istotniejsze niż się zdaje!
Dziecko musi mrugać, aby powieki mogły po powierzchni oczu rozprowadzać łzy i odpowiednio je nawilżać. Coraz więcej dzieci ma nie tylko problem z napięciem akomodacji, ale również właśnie z suchym okiem, które kiedyś występowały dopiero z wiekiem. Suche oko wpływa nie tylko na sam dyskomfort, ale również na jakość widzenia.
Niwelowanie światła niebieskiego.
Korzystajmy z aplikacji ograniczających to światło na urządzeniach – ale nie chodzi o zmniejszanie jasności ekranu tylko o typowe użycie aplikacji odcinającej światło niebieskie. Oprócz tego, że światło niebieskie negatywnie wpływa na rytm dobowy, może ono również przyczyniać się do rozwoju chorób naszych oczu.
– najważniejsze są regularne badania wzroku – Twojego dziecka i Twoje również,
– pierwsze badanie wzroku powinno się odbyć w wieku 4-6 miesięcy, kolejne za rok lub w terminie, jaki zaleci specjalista,
– dziecko do 2 roku życia nie powinno mieć styczności z urządzeniami elektronicznymi,
– jeśli decydujesz się na to, że dziecko otrzyma do rąk jakiekolwiek elektroniczne gadżety, pamiętaj, aby – miało zapewnione regularne i konkretne (wartościowe) przerwy od tej pracy wzrokowej oraz żeby regularnie mrugało, a także o wszelkich filtrach światła niebieskiego na urządzeniu – zwróć również uwagę na to, w jakiej odległości dziecko trzyma urządzenie, jeśli za blisko, pokazuj mu w jakiej odległości powinno je trzymać – im dalej tym lepiej.