Jedną z najpopularniejszych metod korekcji wzroku są soczewki kontaktowe. Ceni się je za wygodę użytkowania oraz za brak wpływu na wygląd. Istnieje wiele ich rodzajów, które różnią się od siebie przeznaczeniem, sposobem noszenia, zastosowaniem, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Jednym z podstawowych parametrów, który je różnicuje, jest jednak twardość, której przyjrzymy się w naszym wpisie.

Jak działają soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe umieszczane są bezpośrednio na oku i pokrywają rogówkę, dzięki czemu mogą pełnić funkcje lecznicze. Ich zadaniem jest przede wszystkim poprawa widzenia, choć można się spotkać również z użyciem soczewek w celach opatrunkowych lub kosmetycznych. Najpowszechniejsze jest jednak działanie terapeutyczne, które wymaga wizyty u optometrysty. Uwzględniając komplet wiedzy na temat wzroku pacjenta i jego preferencji, specjalista dobierze takie soczewki, które najlepiej sprostają indywidualnym potrzebom i pozwolą w jak najlepszym stopniu skorygować wzrok.

Jak się dzielą soczewki kontaktowe?

Podstawowy podział szkieł kontaktowych to soczewki twarde i miękkie. Pierwsze z nich są stosowane przede wszystkim do leczenia bardziej skomplikowanych wad wzroku, drugie natomiast są bardziej uniwersalne i umożliwiają korekcję podstawowych wad refrakcji.

  • Soczewki kontaktowe miękkie — wyróżniają się elastyczną strukturą i uniwersalną geometrią. Ze względu na swój charakter, można je dopasować do większości typowych wad wzroku. Ponadto są lubiane przez pacjentów ze względu na możliwość personalizacji — występują tutaj soczewki miesięczne, tygodniowe oraz jednodniowe soczewki kontaktowe. Elastyczna powłoka sprawia, że dość łatwo się je aplikuje, a oczy szybko się do nich przyzwyczajają.
  • Soczewki kontaktowe twarde — przeznaczone są do korekty skomplikowanych wad refrakcji. Ich zadaniem jest nadanie rogówce odpowiedniego kształtu zależnego od wady wzroku. Muszą być dobrane indywidualnie po szczegółowych badaniach.