Najważniejszą kwestią w przypadku osób z wadami refrakcji jest poprawa komfortu widzenia. Oprócz tego dla większości z nich liczy się także atrakcyjny wygląd. Z tego powodu niektórzy decydują się na okulary, inni zaś wolą soczewki kontaktowe. Z naszego tekstu dowiesz się, na które rozwiązanie lepiej się zdecydować. 

Okulary korekcyjne

Jeszcze jakiś czas temu okulary korekcyjne były niechlubnym bohaterem piosenki Agnieszki Osieckiej o okularnikach, którzy musieli przemykać po ulicach z powodu nieatrakcyjnego wyglądu. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ materiały i technologie stosowane do produkcji okularów sprawiają, że wyglądają one doskonale i podążają za najnowszymi trendami modowymi. Z tego powodu mają liczne grono zwolenników, którzy cenią je za korzystny wpływ na wygląd. Są jednak i tacy, którzy źle czują się w okularach i nie odczuwają w nich pełnego komfortu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które prowadzą aktywny tryb życia i okulary mogą być dla nich pewnym ograniczeniem. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe nie mają wpływu na wygląd, za co ceni je wielu użytkowników. Ponadto nie są przeszkodą podczas uprawiania sportu. Jako że występują w kilku wariantach, każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla maksymalnej wygody można zdecydować się na soczewki jednodniowe lub też wybrać warianty dwutygodniowe albo miesięczne, wymagające jednak właściwej pielęgnacji. Cenionym rozwiązaniem są też soczewki kontaktowe progresywne. Czasami okazuje się jednak, że dla niektórych osób soczewki kontaktowe nie są zbyt komfortowe. Zdarzają się pacjenci, którzy mają opory przed aplikacją soczewek bezpośrednio na gałkę oczną i jest to dla nich nieprzyjemne. Osoby te chętniej wybierają okulary korekcyjne.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, najlepiej poprosić o pomoc optometrystę, który uwzględni nie tylko stan zdrowia oczu, ale i indywidualne preferencje.