Soczewki kontaktowe to dla wielu osób doskonała alternatywa dla okularów. Są one wygodne w użytkowaniu, niewidoczne, a przede wszystkim dają możliwość wykonywania licznych aktywności fizycznych. Aby jednak właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być właściwie pielęgnowane. Z naszego tekstu dowiesz się, jak dbać o soczewki kontaktowe.

Po pierwsze – czystość

Soczewki kontaktowe mają bezpośredni kontakt z okiem. Jako że jest to bardzo delikatny narząd, wymaga szczególnej troski. Należy unikać wszelkich sytuacji, które mogłyby przyczynić się do wprowadzenia do oka zanieczyszczeń. Z tego powodu podczas używania soczewek kontaktowych najważniejsza jest higiena. Soczewki wymagają regularnych czynności pielęgnacyjnych, które dla części osób mogą być uciążliwe. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na jednodniowe soczewki kontaktowe. Jeśli jednak interesują nas soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, musimy dbać o ich czystość. W tym celu należy dokładnie osuszać pojemnik, który służy do ich przechowywania. Płyn powinien znajdować się w nim tylko wtedy, kiedy są w nim soczewki. Trzeba dbać także o to, aby zawsze był świeży. 

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że soczewki nie powinny mieć kontaktu z wodą, dlatego nie zaleca się chodzić w nich na basen, brać kąpiel itp. Koniecznie trzeba pamiętać, że mogą mieć one kontakt wyłącznie z płynem do soczewek. Dlatego zarówno soczewek, jak i pojemników do ich przechowywania, nie powinno się czyścić pod bieżącą wodą oraz innymi detergentami.

W soczewkach nie powinno się również spać, bo ograniczają dostęp tlenu do oka. Wysoce niewskazane jest chodzenie do sauny i solarium oraz do miejsc o dużym zapyleniu powietrza.

Po drugie – regularność

Bardzo ważną kwestią jest także regularność dbania o soczewki kontaktowe. O prawidłowej pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywaniu należy pamiętać codziennie. Pojemnik, w którym przechowuje się soczewki kontaktowe, powinien być regularnie czyszczony i dezynfekowany. Nie wystarczy jedynie nalewanie świeżego płynu. Działanie takie będzie niewystarczające, jeśli nie zadbamy o czystość pojemnika, ponieważ na jego powierzchni może wytwarzać się biofilm. Trzeba pamiętać również o tym, aby go regularnie wymieniać.

Jeśli podczas użytkowania soczewek właściwie zadbamy o higienę, przełoży się to zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania.