Definicja Międzynarodowego Porozumienia Optometrycznego i Optycznego mówi:*
„Optometrysta to autonomiczny, nauczany i regulowany zawód medyczny należący do systemu ochrony zdrowia, a osoba go wykonująca praktykuje w zakresie badania refrakcjii zaopatrzenia w pomoce wzrokowe, a także diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego”.
W praktyce optometrysta to podobnie jak okulista zawód medyczny, jednak optometryści nie zajmują się wykrywaniem i leczeniem chorób narządu wzroku(takich na przykład jak: jaskra czy zaćma), a diagnozowaniem i korekcją wad wzroku (takich jak: krótkowzroczność,nadwzroczność, astygmatyzm, starczowzroczność, zez).
W gestii optometrysty leży:
- badanie oczu Pacjentów i przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu oceny stanu zdrowia narządu wzroku i określania charakteru oraz zakresu problemów i nieprawidłowości związanych ze wzrokiem;
- badanie funkcji wzroku z użyciem wyspecjalizowanych instrumentów i sprzętu do pomiaru ostrości wzroku, funkcji dróg wzrokowych, pola widzenia, ruchu gałki ocznej, swobody widzenia i ciśnienia śródgałkowego;
- wykrywanie, diagnozowanie chorób oczu; konsultowanie się z oftalmologami lub innymi specjalistami ochrony zdrowia lub skierowanie do nich Pacjentów, jeżeli niezbędne jest dodatkowe leczenie;
- wykrywanie i diagnozowanie zaburzeń ruchu gałki ocznej i wad widzenia dwuocznego oraz planowanie i realizowanie programów leczenia;
- udzielanie pacjentom porad z zakresu ćwiczenia oczu służącego koordynacji ruchów gałek ocznych i skupieniu wzroku;
- dobieranie i przepisywanie okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych oraz sprawdzanie urządzeń optycznych pod względem ich sprawności, bezpieczeństwa, wygody stosowania i wpływu na styl życia;
- udzielanie porad związanych ze stanem narządów wzroku, takich jak: pielęgnacja soczewek kontaktowych, dbałość o wzrok osób starszych, optyka, ergonomia widzenia oraz bezpieczeństwo oczu w miejscu pracy i w sektorze przemysłowym;
- wykonywanie innych zadań pokrewnych.
Kto może zostać optometrystą?
Osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku lub specjalności optometria lub studia podyplomowe z optometrii.
Kiedy zgłosić się do optometrysty?
Najprościej mówiąc – kiedy mamy problem z ostrym widzeniem. Musimy wysilać wzrok aby coś przeczytać albo odczuwamy zmęczenie lub ból oczu.
Osoby noszące okulary korekcyjne powinny systematycznie odwiedzać specjalistę, który sprawdzi, czy okulary spełniają swoje zadanie oraz czy nie trzeba dokonać zmiany.
Co możemy spotkać w gabinecie?
Między innymi znajdziemy tam szereg przyrządów, takich jak: tablice tekstowe, foropter,autorefraktometr, tonometr, biomikroskop czy oftalmometr i oftalmoskop.
Dodatkowo w Salonach Optyk Alfa możemy spotkać się z dodatkowymi specjalistycznymi sprzętami do badania wzroku zależnie od potrzeb:
Funduscamera, OCT – optyczna koharentna tomografia dna oka oraz tomografia siatkówki, synoptofor, lampa szczelinowa.
Co dalej?
Na podstawie przeprowadzonych badań optometrysta dobierze odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb okulary lub soczewki kontaktowe.
Przy wyborze soczewek kontaktowych zostaniemy poinstruowani w temacie profilaktyki użytkowania oraz otrzymamy próbny zestaw. Pomoże nam to sprawdzić komfort i praktyczność soczewek podczas codziennych zajęć. Natomiast decydując się na okulary, mamy możliwość doboru opraw podkreślających nasz charakter jednocześnie podnosząc jakość bodźców wzrokowych zależnie od zastosowanych powłok / filtrów w soczewce okularowej.
Wachlarz dostępnych udogodnień jest tak szeroki, że możemy dokładnie spersonalizować okulary do wykonywanej pracy lub trybu życia.
Podsumowanie
Optometrysta to specjalista zajmujący się badaniem wad wzroku i zaopatrzeniem w pomoce wzrokowe. W jego kwestii leży również diagnoza i określenie właściwego postępowania w przypadku chorób oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego. Optometrysta zauważając chorobę bądź uszkodzenie oka, skieruje nas do okulisty, bowiem sam nie zajmuje się leczeniem.